תכנון מס נכון ברכישת דירה

איך תכנון מס נכון יכול לחסוך לכם

הרבה כסף ברכישת דירה?

 

השבוע (13/7/20) ניתן פסק דין אשר הבהיר את חשיבותו של תכנון נכון של סדר הרכישות של דירה או חלק מדירה:

כידוע, אדם זכאי ליהנות ממדרגות מס רכישה של דירה יחידה, גם אם יש בבעלותו חלק מדירה שאינו עולה על שליש, ולגבי דירה שהתקבלה בירושה - חלק שאינו עולה על מחצית דירה.

בערר שהוגש בפני ועדת ערר לפי חוק מיסוי מקרקעין, ביקשה העוררת ליהנות ממדרגות מס רכישה של דירה יחידה בעת רכישת חלק שאינו עולה על שליש דירה - כאשר כבר יש בבעלותה דירת מגורים בשלמות.

לטענת העוררת - כל עוד התוצאה הסופית היא כי יש בבעלותה דירה אחת + חלק שאינו עולה על שליש דירה  =  אין לחייבה במס רכישה החל על דירה נוספת - העומד כיום על 8% מהשקל הראשון.

מנגד, מנהל מיסוי מקרקעין טען כי בעלות בחלק מדירה שאינו עולה על שליש מתייחס לבעלות קודמת של הרוכש, טרם רכישה של דירת מגורים נוספת, וכי יש לחייב את העוררת במס רכישה מלא על החלק הנוסף הנרכש כעת.

טענת העוררת נדחתה ע"י הועדה תוך קבלת טענת מנהל מיסוי מקרקעין, ומהנימוק כי הרציונל העומד אפוא בבסיס קביעת שיעור חלק הדירה, שאין להביאו במניין דירותיו של הרוכש, הוא לאפשר למי שירש או קיבל במתנה חלק בדירה, ביחד עם שותפים נוספים, ליהנות מהטבת המס של דירה יחידה בבואו לרכוש דירת מגורים העומדת לראשונה לשימושו הפרטי למגורים.

אם כן, חשוב לזכור - המבחן לזכאות בקבלת הטבה במס רכישה הוא סדר הרכישות ולא התוצאה הסופית, לפיה רוכש מחזיק בסופו של יום דירת מגורים + חלק שאינו עולה על שליש.


 מס' ההליך: ו"ע 25755-01-20


כמו תמיד - אנו ממליצים להתייעץ ולשכור את שירותיו של עו"ד המתמחה במיסוי מקרקעין בטרם ביצוע כל עסקה ופעולה, ובמטרה לבצע תכנון מס נכון ולחסוך בתשלומי המס.

 

*אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי פרטני אצל עורך דין.

משרדנו ישמח לעמוד לרשותכם בכל עת ולייעץ לכם בכל שאלה ועניין.